SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gräddsnipor 7393023
nr 739 3023
Gräddsnipor
2 st, silver, 1827, 1845, bl. a Anders Peter Lundkvist, förgyllda invändigt, ca 175 g
Kondition: skadad
måndag 6 februari 2012
kl 19:54:31
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver